Aktivitetskalender 2017

Medlemmer af Sønderjyske Fristelser vil du kunne møde rundt omkring i det danske landskab i forbindelse med forskellige arrangementer, der afholdes, hvor vi bl.a. vil være vært med gode smagsoplevelser…

Men der er også mange andre spændende arrangementer i Sønderjylland:  

Kalender:

 

Marts

11.-12.               Vinterfortælling om krigen 1864
                             Historiecenter Dybbøl Banke. 6400 Sønderborg

16.                       Fallulah, Sønderborghus, 6400 Sønderborg

18.                       Rune Klan - ”Barnløs”, Alsion, 6400 Sønderborg

18.-19.               Vinterfortælling om krigen 1864, Historiecenter Dybbøl Banke 6400 Sønderborg
25.                       Solisterier, Alsion, 6400 Sønderborg
25.-26.               Vinterfortælling om krigen 1864 6400 Sønderborg

 

April

1.                         Gourmetdag, 6340 Padborg 

7.-20.                  Påskeudstilling i Als/Sundeved. www.visitsonderborg.dk 

8.-17.                  Påske på Historiecenter Dybbøl Banke med levende historiefortælling 6400 Sønderborg
9.                         Markering af Danmarks besættelse, 6100 Haderslev

9.                         Danmarks besættelse 1940.
13.                       Helligdag; Skærtorsdag.

13.-16.               Kunstudstilling Rømø Spejlinger                      

14.                       Helligdag; Langfredag.

15.                       Store legedag, 6200 Aabenraa                          

16.                       Helligdag; Påskedag.

17.                       Helligdag; 2. påskedag.

18.                       Dybbøldagen, 6400 Sønderborg
18.                       Levende historiefortælling, Historiecenter Dybbøl Banke, 6400 Sønderborg

20.                       Dúné, Sønderborghus, 6400 Sønderborg

23.-30.               Aprilfestival, Sønderborg / Gråsten /Als

27.                       Aprilfestival festival show, Alsion, 6400 Sønderborg

28.                       Skør fredag – Sønderborg by night indtil kl. 22, 6400 Sønderborg

 

Maj

4.                         Haderslev Lysfest

4.-31                   Ingrid Bugge udstilling, Museet Holmen 6240 Løgumkloster
5.                         Danmarks befrielse 1945

5.                         Bynight, 6200 Aabenraa         

6.                         Comedyfestival, 6200 Aabenraa                      

6.                         Kvindeløb, 6330 Bov                

6.                         Quilling convention, Papirmuseets By, 6300 Gråsten
12.                      
Helligdag; Bededag.

12.-14.               Bededagsferie på Historiecenter Dybbøl Banke med levende historiefortælling. 6400 Sønderborg

13.-21.               folkBALTCA Festival
19.-20.               Breakdown - street event, 6400 Sønderborg

20.                       Nøffelskov Festival, 6400 Sønderborg

24.                       Optakt til Rum Regatta, 6400 Sønderborg
25.                       Helligdag; Kristi Himmelfartsdag.

25.-27.               Nordborg Ringridning, 6430 Nordborg

25.-27.               Line Dance træf, 6780 Skærbæk                      

25.-28.               Byfest, 6400 Sønderborg
25.-28.               Kristi himmelfart på Dybbøl Banke med levende historiefortælling, 6400 Sønderborg.

25.-28.               22. Internationale Feuerwehrsternfahrt  6400 Sønderborg

26.                       Oldtimerrundtur - Alsion til Tinglev T/R  med gamle brandbiler.
27.                       Oldtimerløbet, 6300 Gråsten
27.                       Harley Mini Sturgis, 6300 Gråsten
27.                       Festoptog med brandslukningskøretøjer, 6400 Sønderborg

29.                       Lady Walk, 6400 Sønderborg

 

Juni

1.-11.                  Ingrid Bugge udstilling, Museet Holmen 6240 Løgumkloster
2.-4.                    Reformationsmarkeringen,  6100 Haderslev

2.-4.                    Original, 6100 Haderslev         

2.-3.                    Dyrskue, 6200 Aabenraa        

4.-5.                    Helligdage; Pinse

5.                         Grundlovsdag i Danmark.

7.-11.                  Kliple´ Mærken, Kliplev, 6200 Aabenraa

8.                         Bike & Run Stafet, 6400 Sønderborg

10.                       Markedsdage, 6400 Sønderborg

9.-10.                  Food Event, 6200 Aabenraa  

10.                       Ultraløbet Gendarmstien      

9.-10.                  Nord-Als Musikfestival, 6430 Nordborg

10.                       Kapsejlads; Als Rundt
15.                       Elton John, Mølleparkens Friluftsscene, 6400 Sønderborg

16.-17.               Årø Kuller - musikfestival, 6100 Haderslev

17.-30.               Günter Grass udstilling, Museet Holmen 6240 Løgumkloster
17.                       American Day, 6400 Sønderborg

17.                       Vedsted Søfestival - musikfestival, 6500 Vojens

17.                       Aabenraa Bjergmarathon, 6200 Aabenraa  

17.-18.               Aktivitetsdage ved Vibæk Møllerne, 6470 Sydals

17.-18.               Rømø Beach Jump, hestespringstævne 6792 Rømø             

18.-24.               Wood Sculpture, 6400 Sønderborg

22.-24.               Kløften festival, 6100 Haderslev

23.                       Sankt Hans Aften fejres med bål flere steder i området
24.-25.               1864 Dage - Kampen om Als og 1864 Markedsdage, 6400 Sønderborg

24.                       Musik på torvene, 6200 Aabenraa                  

24.                       Hærvejsløbet

29.-30.               Ringridning, 6200 Aabenraa  

30.                       Broager Ringridning, 6310 Broager

 

Juli
1.-31.                  Günter Grass udstilling, Museet Holmen      6240 Løgumkloster
1.-3.                    Ringridning, 6200 Aabenraa
1.-2.                    Broager Ringridning, 6310 Broager
1.                         Det Sønderjyske Tattoo, 6200 Aabenraa      

7.                         Kombineret by-og ringridertur, 6400 Sønderborg

7.-9.                    Dampf Rundum i Flensburg
7.-10.                  Sønderborg Ringridning, 6400 Sønderborg

8.                         Musik på torvene, 6200 Aabenraa                  

9.                         Kombineret by-og ringridertur, 6400 Sønderborg

12.-13.               Aktivitetsdage ved Vibæk Møllerne, 6470 Sydals
12.-14.               Tune-up og klassemesterskab for Contender Joller, 6400 Sønderborg

13.                       Hold Skansen! Aftenarrangement på Historiecenter Dybbøl Banke, 6400 Sønderborg

14.-16.               Gråsten Ringridning , 6300 Gråsten
15.                       Musik på torvene, 6200 Aabenraa                  

15.-21.               VM for Contender Joller, 6400 Sønderborg

16.06                  Grænseløbet 
22.                       Musik på torvene, 6200 Aabenraa                  

22.-30.               Spejdernes Lejr 2017, 6400 Sønderborg

29.                       Bagagerumssalg / Loppemarked 6200 Aabenraa                   

31.                       Sommerferie aktivitet for voksne og børn, Papirmuseets By, 6300 Gråsten

 

August

1.-31.                  Günter Grass udstilling, Museet Holmen 6240 Løgumkloster
1.-4.                    Sommerferie aktivitet for voksne og børn, Papirmuseets By, 6300 Gråsten
4. -6.                   Barokfestival, 6200 Aabenraa                           

5.                         Musik på torvene, 6200 Aabenraa

12.-13.               Smag, Smil og Gummistøvler. Krusmølle, 6200 Aabenraa  

12.-13.               Høst som i gamle dage. Vibæk Møllerne 6470 Sydals           

12.-13.               Kloster-Mærken, 6240 Løgumkloster

18.                       Kultur- og Idrætsnat, 6400 Sønderborg

19.                       Motorcykelevent, 6200 Aabenraa                  

23.                       DHL Staffet, 6200 Aabenraa  

24.-27.               Tønder festival, 6270 Tønder

25.-26.               Kongelig Classic 1855, 6400 Sønderborg 25. Jazz festival, 6400 Sønderborg                          

25.-31.               Trekantområdets festuge, 6100 Haderslev 

26.                       Kongelig Classic, 6200 Aabenraa                      

26.                       Lillebælt vandsport, 6100 Haderslev
27.                       Als Riverboat, Als Fjord          
                            
September

1.-3.                    Günter Grass udstilling, Museet Holmen 6240 Løgumkloster
1.-3.                    Trekantområdets festuge, 6100 Haderslev
1.-3.                    Rømø Dragefestival, 6792 Rømø                      

1.                         Bynight, 6200 Aabenraa         
2.-3.                    Stafet for livet, 6200 Aabenraa                         

2.                         Als Fjord-dagen

3.                         Økologisk Høstfest, Naturmælk, Gerrebækvej 24, 6360 Tinglev

8.-9.                    Høstfest, 6400 Sønderborg   

9.                         Rømø Motor Festival, 6792 Rømø                   

9.-10.                  Stafet for livet, Haderslev     

9.-30.                  Morten Søndergaard, Museet Holmen
                             6240 Løgumkloster

10.                       Gendarmløbet 2017                 

16.                       Dragefestival Vemmingbund, 6310 Broager

23.-24                 Lego Fan weekend, 6780 Skærbæk                

30.                       Livet på Møllen, Dybbøl Mølle, 6400 Sønderborg
30.9                     Tønder Kulturuge, 6270 Tønder                       

 

Oktober

1.-31.                  Morten Søndergaard, Museet Holmen 6240 Løgumkloster
1.-7.                   
Tønder Kulturuge, 6270 Tønder
12.-22                 Gråsten Æblefestival, 6300 Gråsten
14.-22.               Løs gåden ”Mordet i skansen” om krigen 1864 på Historiecenter Dybbøl Banke. 6400 Sønderborg

16.-20.               Efterårsferie aktivitet for voksne og børn Papirmuseets By, 6300 Gråsten.

November

1.-30.                  Jul på Krusmølle, 6200 Aabenraa

1.-30.                  Morten Søndergaard, Museet Holmen 6240 Løgumkloster
11.                      
Kransenedlæggelse ved Mindestenen for faldne i 1. Verdenskrig, 6400 Sønderborg

11.                       åbning af julebyen, 6270 Tønder
11.-30.               Julebyen Tønder
17.                       Juletræstænding, 6400 Sønderborg
18.-19.               Julemarked ved Vibæk Møllerne 6470 Sydals
24.                       Black Friday    

25-26.                 Juleweekend, 6230 Rødekro

25.-30                 Julehjertebyen, 6200 Aabenraa                       

26.11                  Julemanden vækkes, 6200 Aabenraa

                                                         

December

1.-23.                  Jul på Krusmølle, 6200 Aabenraa

1.-3.                    Morten Søndergaard, Museet Holmen 6240 Løgumkloster
1.-23.                 
Julehjertebyen, 6200 Aabenraa
1.-23.                  Julebyen, 6270 Tønder
9.                         Julekarpesalg, 6300 Gråsten.

10.                       Julehjerteløb, 6200 Aabenraa                           

16.                       Julehjerteorienteringsløb, 6200 aabenraa   

                                                         

Find flere arrangementer på

www.visitsonderjylland.dk

www.visithaderslev.dk

www.visitsonderborg.dk

www.visittonder.dk

www.visitaabenraa.dk